To subtelny zegarek, nie do końca rozpoznawalny, ale podoba mi się to – Mark Cho

przez | 1 marca, 2020

Częścią mojej działalności jest współpraca z japońskimi markami, a ja jestem zainteresowany okresem, w którym japońska produkcja weszła w posiadanie – lata pięćdziesiąte, a zwłaszcza sześćdziesiąte. Uwielbiam japońskie podejście, poświęcenie, aby starać się być absolutnie najlepszym z możliwych, aby naprawdę naciskać na kopertę, nawet biorąc pod uwagę własne ograniczenia.


Dostałam ten zegarek, kiedy byłam w Tokio w pracy, około trzytygodniowa wycieczka. Kiedy tylko miałem przestój, chodziłem do niektórych z zabytkowych sklepów i znalazłem ten zegarek w jednym z nich. To było około ¥800,000, więc około $8,000, i byłem zszokowany. Nigdy nie widziałem Seiko za osiem kawałków, a myślałem, że to było po prostu szalone.


Mój wybór zegarka jest dość instynktowny. Jeśli jest coś wyjątkowego w wyglądzie zegarka, najpierw zrobię kilka badań, a jeśli się sprawdzi, pójdę po niego. Większość zegarków z mojej kolekcji to niekoniecznie ikony, ale co dziwne, niektóre z nich, które kupiłam pięć czy dziesięć lat temu, stały się o wiele ważniejsze.


Poszłam więc do domu i zaczęłam badać Seiko, i zdałam sobie sprawę, jak ważny jest ten zegarek. Uwielbiałam jego wygląd i historię, więc postanowiłam się na nim nacieszyć. Tydzień po zakupie zegarka, naprawdę wkraczałem do marki, więc poszedłem do muzeum Seiko w północno-wschodnim Tokio. I mieli ten sam zegarek w muzeum! To był jeden z kluczowych momentów w historii Seiko i sprawił, że pomyślałem: „Dobra, dokonałem rozsądnego wyboru”.


Grand Seiko First Series, czyli poprzedzająca ją 3180, jest naprawdę punktem, w którym Japończycy stworzyli zegarek tak dobry jak szwajcarski. Kiedyś w obserwatorium w Neuchâtel, w Szwajcarii, odbywał się konkurs chronometrów, a Seiko zaczął brać udział w konkursie od połowy lat sześćdziesiątych, zgłaszając różne kalibry i wzory.

Uważam, że w pierwszym roku zajęli 192. miejsce, ale w ciągu następnych pięciu lat, rozwijając swoje umiejętności i projektując coraz lepsze kalibry, zajęli w rzeczywistości 4. miejsce. Szwajcar zatrzymał konkurs w następnym roku, ale jeśli spojrzeć na zegarki z tego roku i porównać występy, Seiko zająłby pierwsze miejsce. W rzeczywistości, zajęliby siedem z dziesięciu najlepszych miejsc, a resztę wypełniliby bardziej tradycyjnymi markami, takimi jak Omega i Rolex.


Język projektowy Seiko jest nadal używany: duże, oflankowane oczka, wiele samolotów, dość kanciaste. Uważam, że design jest charakterystyczny i myślę, że pewnego dnia będzie ikoniczny – może nie dzisiaj, ale za dziesięć czy dwadzieścia lat, kiedy reputacja Seiko zostanie uznana, to może być wielka sprawa. To subtelny zegarek, nie do końca rozpoznawalny za to, czym jest, ale podoba mi się. To dla mnie szczęśliwy zegarek.


Inny kolekcjoner zobaczył mój zegarek i powiedział: „Jasna cholera, to niesamowity kawałek!” Więc opowiedziałem mu tę historię, a on dał mi formalne wprowadzenie do ludu Seiko. Japoński sposób prowadzenia biznesu jest bardzo podobny do włoskiej kultury. Nie podoba mi się ten obecny trend w kierunku „Możemy rozwiązać to za pomocą aplikacji!” Lubię nawiązywać osobisty związek. Więc teraz Armoury jest jedynym autoryzowanym sprzedawcą bez zegarka Grand Seiko w Stanach Zjednoczonych, może nawet na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *