Pewnego dnia, kiedy miałem piętnaście czy szesnaście lat, mój dziadek powiedział do mnie, niesprowokowany, „Wiesz, chcę, żebyś to miał. Potem zdjął tę Omegę z nadgarstka i przekazał mi ją. Zostałem po prostu zdmuchnięty! – BENJAMIN CLYMER

przez | 4 kwietnia, 2020

Moja obsesja na punkcie zegarków, generalnie rzeczy mechanicznych, jest całkowicie organiczna. Mój ojciec był fotografem i miał ciemnię w naszej piwnicy, a gdy miałem sześć lat dał mi światłomierz. Nie bardzo rozumiałam, co to było; po prostu lubiłam tę małą, ręczną rzecz z miernikiem i zaczęłam zbierać światłomierze, kupować je na wyprzedażach garażowych i w takich miejscach. Potem, w Boy Scouts, zainteresowałem się kompasami. Naturalny postęp doprowadził mnie do zegarka na rękę – innej fajnej, małej, ręcznej rzeczy z miernikami i pokrętłami na niej.
Kiedy dorastałem, mój dziadek był moim idolem, moim bohaterem. Był po prostu tym wielkim facetem, na którego naprawdę patrzyłem. Pod koniec lat sześćdziesiątych zbudował kilka firm i wyrobił sobie nazwisko w firmie produkującej zapalniczki, a ja tak bardzo go podziwiałem. Czuł ten sam związek ze mną; byliśmy dobrymi duchami.
Mój dziadek nie był kolekcjonerem, ale zajmował się zegarkami. Wiedział wystarczająco dużo, by zdobyć katalog Antiquorum. Pewnego dnia, kiedy miałem 15 czy 16 lat, powiedział do mnie, niesprowokowany, „Wiesz, chcę, żebyś to miał”. Potem zdjął tę Omegę z nadgarstka i przekazał mi ją. Zostałem po prostu zdmuchnięty.
To Omega Speedmaster Mark 40, zegarek z początku lat dziewięćdziesiątych z ruchem na bazie Valjouxu – ostatecznie nie jest to bardzo wysokiej klasy ruch, ale wtedy oglądanie chronografu z potrójnym kalendarzem, z datą, w tym rozmiarze, było rzadkością. A użycie jasnego koloru w latach dziewięćdziesiątych również było rzadkością. Prawdopodobnie to właśnie przyciągnęło do niego mojego dziadka, a na pewno jest to tym, co dziś mnie tym interesuje, nawet teraz, gdy widzę szczytowe momenty horologii.
Potem od razu bardziej zainteresowałem się zegarkami. Ale nie była to bezpośrednia droga do tego, gdzie jestem teraz; poza sprzedażą zegarków, której nie chciałam robić, nie wiedziałam, że jest do tego biznes, że przedsiębiorczość czy przestrzeń medialna jest opcją. Tam, gdzie ja dorastałem, ty zostałeś prawnikiem, bankierem lub konsultantem, więc poszedłem tradycyjną drogą, do doradztwa strategicznego w dużym szwajcarskim banku. W 2008 roku, kiedy świat finansów szedł prosto w dół, siedziałem w garniturze i krawatem w boksie w Weehawken w New Jersey, pisząc bloga Tumblr o tym zegarku, który dał mi dziadek, a także Rolex Submariner i inne zegarki, które lubiłem. W tamtym czasie nikt nie zajmował się tymi sprawami, to znaczy, to nie było GQ, to nie Esquire, tylko ja czytałem katalog Christie’s i Antiquorum i mówiłem o rzeczach, które odkryłem, mówiąc: „Hej, ten zegarek należał do Steve’a McQueena!”.
Ale w ciągu pierwszych sześciu miesięcy, redaktor z jednej z głównych stron poświęconych modzie męskiej zwrócił się do niego i powiedział, że śledzi Tumblr. „Jesteś pierwszym facetem poniżej pięćdziesiątego roku życia, który pisze o tych starych zegarkach”, powiedział, „zwłaszcza, że ma o nich coś do powiedzenia”. Mogę przeprowadzić z tobą wywiad?” Skończyliśmy robiąc historię: pięć zegarków do szukania, jeśli jesteś młodszym facetem zainteresowanym wejściem na zabytkowe zegarki. I z tego wyszło.
Zacząłem Hodinkee w 2008 roku, na krótko przed śmiercią mojego dziadka. Ale on musiał zobaczyć pierwsze sześć miesięcy, cóż, cokolwiek to było wtedy, co naprawdę nie było dużo. Ale to właśnie sprawia, że ten zegarek jest tak ważny: poza tym, że był jego, dał mi to życie, którego dosłownie nie mogłem sobie wyobrazić i które tak bardzo kocham. Naprawdę lubię swoją karierę, a bez tego zegarka nic z tego nie byłoby możliwe.
„Pewnego dnia, kiedy miałem piętnaście czy szesnaście lat, mój dziadek powiedział do mnie, niesprowokowany, „Wiesz, chcę, żebyś to miał. Potem zdjął tę Omegę z nadgarstka i przekazał mi ją. Zostałem po prostu zdmuchnięty.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *